Věrnost Bohu i Císaři a koronavirus

17.03.2020

Hrne se to na nás ze všech stran. Projíždím Polskem, Slovenskem i Českem a slyším zprávy o koronaviru. Snažím se dodržovat všechna doporučená opatření. Uvědomuji si, že jsem nic takového ještě nezažil.

Najednou mi hlavou probleskne: Ano, sám jsem sice nikdy nic podobného nezakusil, ale mám ve své knihovně publikaci jednoho docela významného těšínského evangelíka ze začátku 18. století. Onen člověk napsal první tištěnou knihu v polském jazyce na Těšínsku. Shodou okolností se týkala právě morové epidemie a opatření proti ní. Pamatoval jsem si, že mě tehdy před léty oslovila. Začetl jsem se do ní znovu. Tentokrát mě oslovila mnohonásobně silněji. Její název je dle dobových zvyklostí patřičně dlouhý: Věrnost patřící Bohu i Císaři v čase morového povětří předvedena Janem Muthmanem, služebníkem Evangelia při Ježíšově kostele před Těšínem. (Wierność BOGU i CESARZOWI czasu powietrza morowego należąca i pokazana przez Jana Muthmana sługę Ewangeliej przy kościele Jezusowym przed Cieszynem. Drukował w Brzegu Gottfried Tramp, 1716. Bogu na chwałę bliźniemu na pożytek.)

Jazyk této knihy je přizpůsoben schopnostem a jazykovým zvyklostem těšínských Slezanů, autor ji označuje jako "lehkou polštinu". Opravdu je to jazyk nepříliš  složitý, ve kterém se objevuje poměrně dost jak nářečních, tak českých slov. Mnohé české odvolávky se autor ani nesnaží překládat - před třemi sty léty byla znalost češtiny i polštiny zjevně všeobecná (podobně jako tomu bylo ještě donedávna u nás).

Muthman ve své knize nabádá k tomu, aby se evangelíci nastalé situaci rychle přizpůsobili a jednali co nejrozumněji. Jak mělo ono evangelické rozumné jednání vypadat? Doporučení jsou trojího druhu: lékařská, občanská a duchovní.

V lékařské oblasti autor píše o různých druzích vykuřování a léčbě všelijakými medikamenty a dobovými přírodními prostředky. Lidé věřili, že mor má svůj původ ve špatném "povětří". Ačkoli tehdy nebyla známá celá řada jiných způsobů šíření nákazy a pochopitelně dosud nebylo odhaleno ani mnohé z bakteriologie a dalších současných vědních oborů, Muthman velice správně nabádá k absolutnímu dodržování karantény. Také vyzývá k podřízenosti zdravotním "direktorům", kteří měli právo vstupovat do postižených domů a nařizovat konkrétní karanténní a zdravotní opatření.

V občanské oblasti vede čtenáře k absolutní poslušnosti vrchnosti. Případná neposlušnost protimorovým nařízením byla v té době tvrdě a nekompromisně trestána, leckdy hrozily dokonce hrdelní tresty. Pastor proti tomu nic nenamítá a ty, kteří karanténu porušují sám naopak označuje za vrahy ("morderze"). Doporučuje bezpodmínečně dodržovat nařízení "císařské milosti" Karla VI.

To není všechno. Lidé, křesťané, evangelíci byli vybízení k modlitbám. V knize najdeme různé druhy modliteb: od prosebných, aby mor skončil, až po děkovné za to, že je pryč. Muthman do své publikace zahrnul také písně. České i polské vedle sebe.

Doporučení obsažená v knize jsou duchovní i křesťanská. A také nadčasová. Sedmkrát narazíme na následující apel: Neboj se. Dovolím si překládat a z důvodu srozumitelnosti rovněž parafrázovat:

  • Neboj se přistupovat v důvěře k Bohu. Tím Ho neurazíš.
  • Neboj se ďábla, který ti chce nahnat strach. Ježíš je silnější.
  • Neboj se smrti, pro připraveného je to "dobrý posel". Nejsi-li připraven, připrav se dnes. Zítřek není tvůj. Pokud toho nechceš, nejsi hoden dobré smrti. Každému činícímu pokání Bůh slíbil milost, ale žádnému hřešícímu neslíbil pokání, protože i tato je Boží dar.
  • Neboj se, že pohřeb nebude v těchto časech "nic moc". Lazarovo tělo bylo plné vředů, ale jeho duše andělům nebyla odporná. Naopak.
  • Neboj se jiných nejrůznějších neštěstí, ale věř, že ani tobě, ani tvým milým vlas z hlavy nespadne bez vůle Otce nebeského.
  • Za žádných okolností se neuchyluj k magii a k čarování.

Nikdy jsem netušil, že knihu starou tři sta let, která mi před léty připadala zajímavá a kuriózní, budu jednou číst, zatímco všichni sedíme doma a doufáme, že koronavirusová karanténa pomine. Ani mě nenapadlo, že se budeme tak existenciálně a globálně obávat budoucnosti. Že budeme sledovat bohoslužby bez přímých účastníků.

Po třech stech létech slyšíme znovu jasná slova: Zůstaňte doma, neriskujte své životy ani životy svých bližních. Poslouchejte "vrchnost". Ale zaznívají také aktuální slova Jana Muthmana: Nebojte se, Pán je s námi.


Obrázek použit z webu www.freepik.com

© 2018 Zbyškův osobní blog. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky