Reformace a Facebook (anebo spíše face-bůh?)

01.04.2018

"Dobré chutnání bez povídání!" zaslechl jsem od vedlejšího stolu. Rodinka u večeře v restauraci. Maminka a tatínek plus dva hodně malí kluci. Znalec etikety Ladislav Špaček by nejspíš tuto větu okomentoval slovy: "Kde se tyto věci lidé učí? Přece jídlo je výbornou příležitostí být spolu a hovořit!" U stolu při tom mém přemítání dojde k překvapivému posunu: Otec rodiny vytáhne z kapsy "chytrý" telefon, na něm rozjede nějaké disneyovky a opře ho o sklenici před syny. Kluci jedí a sledují pohádku. Idyla. Když dospělí dojedí, rodinka se zvedá a kluci odcházejí od plných talířů hranolek.

Něco se nejspíš mění: informační technologie mění i nás. I zažité kulturní zvyklosti.

Připomínám si, že po zvolání "Budíček!" na dorostovém táboře, se někteří kluci probírali tak, že ze spacáku nejdříve vykoukla ruka a navyklým pohybem aktivovala chytrý telefon. Pak po zjištění (nejsem si jist, čeho) vstával zbytek mladého člověka.

Ne nechci staromilsky a škarohlídsky útočit na tyto jevy a už vůbec by mne nenapadlo kritizovat technologie. A také nebudu příliš poukazovat na to, že Luther ve svém Menším katechismu doporučoval spíše se ráno prstem pokřižovat než "pokřižovat" telefon. Asi by ho nenapadlo, že prvním a posledním pohybem dne ruky evangelíka 21. století bude polaskání plochy smartphonu.

Abraham Maslow ve své notoricky známé (a občas kritizované) pyramidě lidských potřeb popsal, na čem je člověk závislý. Ale zdá se že tou nejzákladnější potřebou pro některé je potřeba připojení k internetu.

Maslowova pyramida potřeb


Potřeba seberealizace


Potřeba uznání, úcty


Potřeba lásky, přijetí, spolupatřičnosti


Potřeba bezpečí a jistoty


Základní tělesné, fyziologické potřeby


Čili pod tou základní potřebou by měla být ještě "základnější": WI-FI?

Pro mne internet není prioritně otázkou životního stylu, ale internet to jsou hlavně informace. Sdílení informací. A jsem stále znovu a znovu fascinován tím, jak se v době reformace myšlenky (čili informace) M.Luthera rychle šířily. Samozřejmě, že to bylo hlavně díky vynálezu knihtisku, poměrně moderního média té doby. Ale nejen to. Zdá se že reformátoři velice dobře dokázali využít dalších možností jako divadelních her a letákové literatury. Další oblastí, kterou reformace využila byla více než čilá komunikace skrze dopisy.

Pokud otázku reformace pojmeme z hlediska středověkých médií, tak můžeme říct, že Dr.M.Luther

- byl člověkem, který mistrně využíval kazatelnu. Kázal jasně a srozumitelně. Nekázal nějakou těžkou, teoretickou teologii, ale kázal velice prostě, prakticky a (to je zásadní) uměl složité věci zprostředkovat (medializovat?) velice jednoduše.

- byl člověkem, který dokonale využil a využíval poměrně moderní prostředek své doby čili knihtisk. A byl schopen psát rychle, útočně, jasně a srozumitelně. Přiznávám, že mne jeho zemitá mluva občas zaráží. A fascinuje. Text po sobě většinou neopravoval. Bibli citoval z paměti, takže se občas "netrefil". Ale byl neskutečně rychlý. Pracovitý. Tvrdohlavý a také vznětlivý. Silné emoce jsou cítit z každého spisu.

- byl člověkem, který se nebál použít vtip anebo ironii. (V jednom svém spisku přejmenoval svého protivníka na "smrduté pole" místo Kaspar von Schwenckfeld - Stenckfeld)

- byl mistrem zkratky. Uměl vystihnout nejen podstatu ale jakoby dřeň věcí.

- byl mistrem obrazu. Uměl psát tak, že čtenář přirovnání nejen četl, ale "viděl".

- byl člověkem, který umně využíval další medium: hudbu a píseň.

- byl člověkem, který byl schopen vidět význam symbolu. A to nejen verbálně ale i výtvarně. Důkazem je růže, kterou dnes nazýváme růží dr. Martina Luthera. Symbolicky vyjadřovala celé reformační učení.

- byl člověkem, který využíval plakáty pro znázornění biblických pravd. Menší katechismus byl původně tištěn jako didaktická pomůcka.

- znal a využíval mnoho jazyků. Byl velice komunikativním člověkem.

- byl "blogerem středověku". Jeho korespondence byla neskutečná!

A nakonec významný bonus: Byl schopen sehnat pro šíření svých myšlenek bohaté sponzory.

A jak jsme na tom my? Jak dalece se nám daří využívat mediální prostředky naší doby? Jsme lépe informováni? Tuším, že ani ne. Můžeme se sice díky internetu na každou věc podívat z deseti různých stran, ale mám obavy, že se díky tomu nepřibližujeme k pravdě. Je pro mne nepochopitelné, že chytří lidé zastávají na věci (knihy, autory) silné, nekompromisní názory. Ale na otázku: "A četl jsi touto knihu? Znáš toho člověka?", odpovědí "Ne ale četl jsem několik recenzí na internetu". Přiznám se, že já nechci číst jen "o věci, o knize a o člověku" já chci číst tuto knihu, poznat toho člověka a poznat tuto věc. Je možné, že nebudu mít názor na všechno, ale budu mít svůj promyšlený názor na několik málo autorů a několik málo desítek anebo stovek knih. Všechno se dá najít, ale množství informací způsobuje kupodivu neinformovanost.

Měl jsem na svém počítači nastaven jako domovskou stránku jeden český server. Byl jsem úplně fascinován, jakým způsobem jsme snad záměrně neinformováni. Všechny věci, které mají na náš život skutečný vliv, které mají význam, jsou umísťovány na nevýznamná místa v nabídce. Často jsem si všiml, že to důležité se objeví na několik minut a pak se ztratí. Lidé se s úspěchem dočtou o celebritách a smýšlených vztazích, ale to podstatné je problém najít, vysekat či vydolovat ze záplavy jiných zpráv.

Na našem posledním dorostovém pobytu jsme měli diskusi o tom, co bude a co nebude v nebi. A dorostenci řešili otázku. Bude v nebi internet? Nedošli jsme ke konečnému závěru. Jeden z kluků doplnil to naše zkoumání otázkou, která by mohla být výzvou jak pro teologa tak informatika: "A nebude v nebi připojení k internetu moc pomalé?"

Jsem zvědav na vaše názory... kde mne najdete? No přece na facebooku! Prostředku, který je pro někoho dobrým sluhou a pro jiného nejspíš zlým pánem. Pro někoho může být facebook dokonce face-bohem.

© 2018 Zbyškův osobní blog. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky